Новини

Ортезування в практиці фізичної терапії

Ортезування в практиці фізичної терапії

Ортезування досить давно позитивно зарекомендувало себе в реабілітації, як метод для поліпшення функціонального стану дітей з неврологічними захворюваннями, такими як: церебральний параліч, інсульт тощо. В світі фізичної терапії, ортезування при ДЦП широко використовується на Заході та в Європейських країнах, але, на жаль, доступної інформації для батьків "особливих" дітей в Україні дуже мало. Нам би хотілося поділитися з Вами тією інформацією, якою ми володіємо і відкрити завісу даного методу.

Що таке ортезування? Ортезування - це метод лікування та профілактики патологій опорно-рухового апарату, за допомогою спеціальних пристосувань - ортезів. Даний метод полягає у фіксуванні суглоба ортезом, в правильному анатомічному положенні, не даючи можливості зробити неправильні рухи.

Чи потрібно ортезування при ДЦП? Як і інші методи терапевтичних втручань, даний метод не є універсальним. Для того, щоб визначити необхідність ортезування при ДЦП для вашої дитини, слід знати показання до застосування цього методу. Показань до ортезування дітей з неврологічними захворюваннями не багато, тому постарайтеся їх запам'ятати.

Ортезування показано:

  1. При обмеженні амплітуди руху суглоба.
  2. При сильній спастичності м'язів, через яку суглоб знаходиться тривалий час у статичному положенні.
  3. При поганій опорі або стабілізації суглоба.
  4. При неправильній постановці ніг під час ходьби.
  5. У разі виникнення цих показань, необхідно звернутися до фахівця, який Вас проконсультує і допоможе в подальших діях.

Що таке Ортези і для чого вони призначені?

Ортези - це індивідуальне ортопедичне пристосування, яке забезпечує правильне анатомічне положення суглобів.

В першу чергу, ортези призначені для профілактики контрактур і деформацій шляхом забезпечення правильного положення ураженого суглоба, а також вони забезпечують:

  1. Кращу опору і стабілізацію суглобів.
  2. Зменшення прояву спастичності.
  3. Збереження нормальної амплітуди руху в суглобах.
  4. Стабілізацію при вертикалізації і поліпшення якості ходьби.
  5. Зменшення енерговитратності вправ, тим самим забезпечують поліпшення якості терапевтичних втручань.

Як довго потрібно перебувати в ортезах? Прийнято вважати, що позитивний ефект буде яскраво виражений, якщо перебувати в ортезах не менше 8 годин на день. Однак потрібно враховувати, що як тільки Ви купуєте ортези, то дитині необхідний час на адаптацію. Тому Вам слід одягати їх на значно менший термін своїм дітям. Почніть носити ортези з однієї години в день, поступово збільшуючи навантаження. Так дитині буде значно легше адаптуватися і цей процес не буде викликати антипатії.

Що робити, якщо ортез забирає функцію у дитини? Важливим фактором є те, що вашій дитині повинно бути комфортно в ортезах і вони не повинні викликати больових відчуттів. Якщо ортез забирає функцію, значить вони не підходять Вашій дитині. Можливо помилилися у вимірах або виборі виду ортеза, і дитина відчуває дискомфорт при його використанні. Тому дуже важливо правильно підібрати вид ортеза і, в разі необхідності, провести якісні індивідуальні виміри. На щастя у нашому центрі достатньо фахівців, які Вам у цьому допоможуть.


Підготував статтю
фізичний терапевт БУ “Іоаннів центр” Олександр Луценко

Місія центру

Місія Центру – покращити якість життя дітей з інвалідністю шляхом комплексної реабілітації та створення можливості для їхньої соціалізації та перспективи самостійного майбутнього.

баннер 309 постанова
Реабілітація за бюджетні кошти
(309 постанова)
Детальніше

останні публікації

Інші новини