Новини

TEACCH – терапія як метод психологічної реабілітації дітей з аутизмом та подібними розладами поведінки

TEACCH – терапія як метод психологічної реабілітації дітей з аутизмом та подібними розладами поведінки

Розлад аутистичного спектру є досить актуальною проблемою і займає четверте місце серед різноманітних видів хронічних нервово-психічних патологій у дітей.

На сучасному етапі реабілітації, для дітей з аутизмом є два найпоширеніші методи: це медикаментозна терапія і психолого-педагогічна корекція. Незважаючи на певний позитивний ефект медикаментозної терапії, найбільш результативною формою роботи для дітей з аутизмом проявила себе психолого-педагогічна корекція.

Дослідження медиками та психологами проблем і особливостей розвитку та навчання дітей з аутизмом привело їх до розуміння того, що при такому порушенні розвитку сприйняття, мислення дитини організовано по іншому. Навколишній світ здається їм хаотичним та нелогічним, а дії людей незрозумілими і непослідовними. Однією з причин – є слабо розвинена уява, що в свою чергу не дає дітям зрозуміти абстрактні поняття такі як: дружба, відповідальність, правила суспільства та моралі.

Отже, навчання дітей з аутизмом і вся корекційно-розвиваюча робота спрямована на формування у дитини відповідної поведінки, розвитку творчих здібностей, комунікативних навичок та адаптації до суспільства.

В 1965 році Школою Медицини та Університетом Північної Кароліни, психологом Еріком Шоплером було розроблено корекційно-розвиваючу програму ТЕАСCН терапію, що навчає дитину з аутизмом або іншими подібними розладами, та пристосовує її до життя.

В основі TEACCH терапії лежить процес візуалізації навколишнього простору та його структурування, оскільки для дитини з порушенням сприйняття навколишньої інформації, «знати» - це рівнозначно «бачити». Саме в цьому полягає суть ТЕАСCН терапії.

Методика навчання дітей з аутизмом TEACCH, орієнтована на реалізацію корекційно-розвиваючої роботи з раннього дитинства до повного дорослішання дитини, і потребує співпраці з родиною. Організація корекції починається з діагностики та структурування трьох сфер:

 1. Фізичного розвитку;
 2. Аналізу щоденного розпорядку дня;
 3. Організації навчального процесу.

Цей метод навчання дітей з аутизмом легко і зручно застосовувати вдома батькам і у навчальних закладах психологам чи педагогам. Після діагностики спеціаліст індивідуально для дитини розробляє корекційну програму. Діагностика дає можливість визначити психологічний вік дитини, її сильні та слабкі сторони, та визначити ближню зону розвитку. Дана програма на початку опрацьовується спеціалістом з дитиною, а потім закріплюється навичками разом з батьками вдома. Важливою умовою є структурування простору і часу. Тобто зонування квартири на зони навчання, відпочинку тощо.

Враховуючи вікові особливості дитини, завдання впливають на такі функціональні сфери дитини:

 1. сенсорне сприйняття;
 2. координацію: око – рука та рука - рука;
 3. дрібну моторику;
 4. наслідування;
 5. набуття навиків мовлення;
 6. велику моторику;
 7. пізнання себе та навколишнього середовища;
 8. здобуття навиків самообслуговування;
 9. соціальну взаємодію з батьками та однолітками.

Розвиток кожної сфери передбачає набір завдань та вправ для навчання дітей з аутизмом. Кожна вправа спрямована на розвиток однієї сфери. При цьому засвоюючи одну навичку, дитина отримує вміння і в інших сферах. Наприклад, при сортуванні предметів, дитина паралельно освоює сферу координування рухів.

Отже, програма TEACСH розвиває у дитини з порушенням аутистичного спектру наступні навички:

 • самообслуговування;
 • соціалізація та взаємодія з іншими людьми;
 • когнітивні функції щодо вікових норм з урахуванням патологічних відхилень;
 • орієнтація дитини в межах міста. Наприклад, дитячий майданчик, стадіон, парк тощо.

Для покращення навчального процесу дітей з аутизмом застосовуються візуальні підказки та розклад:

 1. Для малюків від 4-6 років – картки із зображенням дій, що потрібно зробити дитині та розклад.
 2. Для дітей 6-9 років - використовувати малюнки з підписами дій;
 3. Для доросліших – тільки текстова підказка.

Такі зображення застосовуються як для систематизації часу, структурування простору, так і для розвитку комунікації. Наприклад, зображення тарілки та виделки позначає місце харчування. Ряд зображень з одягом допомагає дитині в процесі одягання. А якщо дитина ще не розмовляє, вона використовує зображення для альтернативної комунікації.

Організація часу як компонент програми TEAСCH

Заняття по методу TEACСH терапії допомагає організувати побут та навчання дитини у формі розкладу. На цьому розкладі завдання повинні бути представлені у вигляді малюнків на кожен день і тиждень в тому числі. Такий графік дозволяє дитині орієнтуватися в часі й послідовності.

Візуальний розклад дає можливість швидко організувати дитину з аутизмом та іншими неврологічними порушеннями. Кожен етап дорослішання дозволяє змінювати розклад відповідно до психологічних особливостей та потреб дитини. Таким чином, ми готуємо дитину до самостійності та розвиваємо вміння планувати свою діяльність.

Структурування простору як компонент програми TEACCH

Важливим етапом у формуванні просторових уявлень є організація чи зонування простору. Це можна здійснити і в домашніх умовах, і в закладі шкільної освіти. В закладі шкільної освіти є місце для навчання та місце для гри. Вдома є місце для харчування, гри та навчання. Потрібно розмежувати ці місця певними структурами, такі як: меблі, килими, зображення, малюнки з написами або спеціальні позначки. Дуже важливим є те, що структурування простору буде не достатньо, слід ще зберігати порядок та усувати зайві речі.

TEACCH терапія супроводжує дитину з аутизмом або іншими неврологічними захворюваннями протягом усього життя та допомагає орієнтуватися в часі й просторі, подолати тривогу, навчатися й адаптуватися до навколишнього середовища.

Підготувала статтю психолог БУ “Іоаннів центр”
Тетяна БІЛОХА

Місія центру

Місія Центру – покращити якість життя дітей з інвалідністю шляхом комплексної реабілітації та створення можливості для їхньої соціалізації та перспективи самостійного майбутнього.

баннер 309 постанова
Реабілітація за бюджетні кошти
(309 постанова)
Детальніше

останні публікації

Інші новини