Новини

Вакцинація дітей з захворюваннями нервової системи

Вакцинація дітей з захворюваннями нервової системи

Імунопрофілактика існує понад 200 років. Вона є найбільш ефективною в боротьбі з інфекціями. Завдяки щепленням вдалося взяти під контроль інфекції, що періодично спричиняли спалахи й епідемії. Вакцинація створює у людини штучний імунітет та оберігає її від небезпечних захворювань.

Календар профілактичних щеплень в Україні наближений до календаря США та Європейських країн. У нашому календарі обов’язковими є вакцинація проти 10 особливо небезпечних інфекцій (туберкульоз, гепатит, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, гемофільна інфекція, кір, краснуха, паротит), тоді як у США захищають від 16 інфекцій.

Чому «особливих» дітей не вакцинують?

Сьогодні у нашій країні більшість дітей з захворюваннями нервової системи залишаються невакцинованими. Це і через суцільну недовіру батьків вакцинації в цілому і виробникам вакцин зокрема, недовіру медичним працівникам, що проводять щеплення, а також умовам, у яких зберігають імунобіологічні препарати. Іноді самі медичні працівники через брак знань невпевнені у необхідності вакцинації таких дітей і розповідають про свої сумніви батькам, а ті відмовляються від щеплень.

Існують так звані псевдопротипоказання до вакцинації. Часто це “неіснуючі хвороби” або стани, які на сьогодні вже не мають протипоказань до вакцинації, або певні дані сімейного анамнезу. До таких псевдопротипоказань можна віднести:

 • Перинатальна енцефалопатія;
 • Гідроцефалія;
 • Епісиндром;
 • Епілепсія;
 • Стабільна неврологічна патологія;
 • Розлади аутистичного спектру;
 • Вроджені вади розвитку;
 • Замісна терапія;
 • Алергія в сімейному анамнезі;
 • Побічні реакції в сімейному анамнезі;
 • Недоношеність або недостатня вага при народженні.

Однак виникає питання, невже діти з захворюваннями нервової системи не мають права на захист від туберкульозу чи дифтерії, кору та ін. небезпечних інфекційних хвороб. Чому дівчинка з ДЦП або епілепсією, яка зростає і звертається до манікюрного салону не має права на захист від гепатиту В. При чому вакцина від гепатиту названа першою протираковою вакциною. Невже дітям, що мають значні проблеми в стані здоров’я, постійно відвідують лікарні, реабілітаційні центри, в різних містах України та за кордоном можна дозволити перехворіти на дитячі інфекції й не хвилюватись про ускладнення.

Часто противники імунопрофілактики пов’язують виникнення хвороб у дітей з часом вакцинації. Але існує понад 300 хвороб, які можуть проявити себе у дітей після 2 – 3 місяців життя, і відсутність чи наявність вакцинацій не впливає на їхній перебіг. Діти починають вакцинуватись з першої доби життя. Це необхідно для їх захисту та безпечно. Тому, так, захворювання може проявлятися після, але не внаслідок вакцинації.

Діти з неврологічними або психомоторними розладами повинні отримувати всі щеплення за віком, що передбачені Календарем профщеплень, а також рекомендовані додаткові щеплення проти грипу та пневмококу.


Підготувала статтю медичний директор БУ “Іоаннів центр”
Ольга ЗЄЛЄНІНА

Місія центру

Місія Центру – покращити якість життя дітей з інвалідністю шляхом комплексної реабілітації та створення можливості для їхньої соціалізації та перспективи самостійного майбутнього.

баннер 309 постанова
Реабілітація за бюджетні кошти
(309 постанова)
Детальніше

останні публікації

Інші новини