Новини

Сенсорно-інтегративна терапія в абілітації дітей з розладами аутистичного спектру

Сенсорно-інтегративна терапія в абілітації дітей з розладами аутистичного спектру

Якщо у вашої дитини заболить голова,  животик чи ручка, при наявності мовлення, вона швидко вам про це повідомить.  Але є неврологічні порушення, які дуже важко помітити батькам, і самі діти не завжди можуть  повідомити про них і зрозуміти причину дискомфорту.  Таких порушень може бути дуже багато, але сьогодні ми поговоримо про порушення роботи сенсорних систем.  

Близько 40 років тому логопед і психолог із штату Оклахома (США) Джин Айрес в процесі практичної діяльності прийшла до створення теорії порушення роботи сенсорних систем - теорія дисфункції сенсорної інтеграції.  

Ця теорія в сучасному корекційному та абілітаційному напрямку набула популярності і використовується в більшості закладів, що працюють з дітьми які мають неврологічні порушення та певні психологічні, і зарекомендувала себе як ефективна методика, яку із задоволенням сприймають діти. 

Сенсорно-інтегративна терапія чудово показала себе в роботі з дітьми, що мають розлад спектру аутизму. Хоча сам метод ще не отримав наукового  та емпіричного підтвердження, та діти, що в комплексі отримують  корекційно-розвиваючі заняття з логопедом, психологом і сенсорним терапевтом, показують кращі результати ніж ті діти, що займаються лише з одним їх\з цих спеціалістів.   

Про аутизм 

Розлад спектру аутизму – це лише один з розладів психіатричного розвитку, симптоматика якого характеризується особливостями  когнітивного та емоційного розвитку, та нетиповою поведінкою.  

Це проявляється у: 

  • розумінні та виразності мовлення; 
  • розвитку системи прихильності та цінностей; 
  • соціальній адаптації; 
  • відсутності сюжетної гри, або гри, що має певні особливості. 

Аутизм також може супроводжуватись розумовою неповноцінністю, проблемами концентрації уваги, зниженням мотивації до навчання та комунікації. 

 Останні  дослідження частково підтверджують, що аутизм з одного боку - це порушення когнітивної обробки соціальної інформації, а з іншого -  порушення обробки сенсорної інформації та затримка розвитку великої та дрібної моторики. 

Лише прояв стереотипної поведінки відноситься до порушення сенсомоторного розвитку. Наприклад, стереотипні рухи або дії можуть бути проявом  емоційного перевантаження чи нездатності нервової системи адаптуватися до змін навколишнього середовища (світло, звуки, запахи) або  як втеча від соціальної взаємодії.  

Тому затримка сенсомоторного розвитку аутистичної дитини, з одного боку, пояснюється тим, що діти, які  не пройшли стадію групової гри, знаходяться в стані  соціального дефіциту. 

Наприклад, прояв  аутоагресії можна пояснити невмінням дитини впоратися з емоціями, або нездатність нервової системи швидко дати  адаптивну відповідь на подразник. 

Методи корекції аутизму 

 Так як аутизм є складним і багатогранним порушенням розвитку дитини, в світі існує велика кількість корекційних методик, а саме: 

  • Поведінковий підхід; 
  • Корекційно-розвиваючі підходи; 
  • Сенсорно-інтегративна терапія; 
  • Еклектичні підходи. 

Сенсорно-інтегративна терапія  - це форма і організація навчання та розвитку дитини, що має певний формат та регламент занять і спрямована на стимуляцію необхідних органів відчуття та сенсорних систем. На початку заняття проводиться досконала діагностика сенсорного профілю  дитини та вибудовується графік та форма занять. 

Як працює сенсорно-інтегративна терапія 

сенсорно-інтегративна терапія Робота центральної нервової системи - це складний неврологічний процес. Дотик допомагає нам бачити і відчувати, зір - утримувати рівновагу, рівновага, в свою чергу – відчувати положення тіла в просторі і рухатись. Рухи допомагають вчитися та пізнавати світ. Мозку необхідна стимуляція, вона збуджує відповідні частини мозку і створює в ньому функціональну активність. Таким чином, ми можемо дихати, їсти, ходити і навчатись. Постійна і активна стимуляція дозволяє формувати нові нейронні зв’язки, тобто нові здібності та навички. 

Потік нервових імпульсів від органів відчуття обумовлює розвиток нервової системи. При наявності порушень при народженні процес сенсорної диференціації матиме відповідні дисфункції. Те, як дитина сприймає навколишній світ, на пряму впливає на розвиток, емоції та думки. 

Діти з аутизмом часто не можуть ідентифікувати відчуття від власних внутрішніх органів, не можуть контролювати дихання, не відчувають голод, за це відповідає інтроцепція. 

Діти з тактильною дисфункцією часто можуть відчувати труднощі з харчуванням, не можливістю торкатися до певних текстур та предметів. Їм важко набути певних артикуляційних навичок, що впливає на розвиток мовлення. 

Пропріоцептивна функція відповідає за положення тіла в просторі, а це в свою чергу, і координація, і розвиток дрібної та великої моторики. 

Порушення сприйняття відчуттів від органів слуху, смаку та нюху можуть призвести до дестабілізації не лише емоційного стану, а й фізичного.  

Тому всі заняття базуються на досконалій діагностиці та вивченні особливостей дитини шляхом бесід з батьками, спостереження, і лише потім плануються заняття. 

Про гру  

Важливим моментом в корекційній роботі з дітьми з аутизмом є розвиток гри.  

Сенсорно-інтегративна терапія відкриває можливості для створення ситуативної гри, взаємодії та комунікації. Головне завдання терапевта - правильно скерувати імпульс дитячої ініціативи та допомогти у простих діях  розвинути  сюжетну гру, подібну до реальної, в якій можна відтворити емоції та правила взаємодії. 

Спостерігаючи за терапевтом, що працює з вашою дитиною,  вам буде здаватися, що це просто гра. Та будьте певні, ця гра чітко спланована і продумана. Наповнена змістом, керована і адаптована під вашу дитину. 


Підготувала статтю психолог БУ “Іоаннів центр” 
Тетяна БІЛОХА 

Місія центру

Місія Центру – покращити якість життя дітей з інвалідністю шляхом комплексної реабілітації та створення можливості для їхньої соціалізації та перспективи самостійного майбутнього.

баннер 309 постанова
Реабілітація за бюджетні кошти
(309 постанова)
Детальніше

останні публікації

Інші новини

Є питання про роботу
Іоанового центру?

Залишіть заявку прямо зараз або замовте зворотній дзвінок
та отримайте вичерпну інформацію від менеджерів.

Контактна інформація