Фізична терапія

фото дівчинка проходить фізичну реабілтацію

Фізична терапія - це вид лікування, направлений на навчання, відновлення або тренування великих моторних функцій дитини (тримання голови, сидіння, повзання, контроль тазу, ходьба, біг та стрибки)

Фізична терапія дітей із церебральним паралічем передбачає застосування різноманітних фізичних вправ, направлених на:

  • збільшення амплітуди рухів у суглобах, шляхом розтягнення спастичних м'язів;
  • підвищення м'язової сили ослаблених або розтягнутих м’язів;
  • покращення рівноваги;
  • поліпшення пропріорецепції (це відчуття дитиною свого тіла у просторі) та координації рухів, шляхом тренування вестибулярного апарату;
  • збільшення витривалості до фізичного навантаження.

Обладнання та методики, що використовуються у фізичній терапії:

Для збільшення амплітуди рухів наші спеціалісти виконують пасивні рухи (ті рухи, що спеціаліст виконує замість дитини: наприклад, пасивний розтяг верхніх та нижніх кінцівок), пасивно-активні рухи (ті рухи, що спеціаліст виконує разом із дитиною, мінімально допомагаючи їй) та активні рухи (ті рухи, що дитина робить сама), тим самим зміцнює м’язовий корсет суглобу, в якому відбувається рух і збільшує амплітуду. Саме для пасивно-активних та активних рухів дитину потрібно правильно мотивувати. У цьому фахівцям допомагають різноманітні іграшки, такі як: машини, сенсорні м’ячі та інші обладнання (наприклад, Бобат-стіл, багатофункціональна клітина із системою кріплень тощо). Також завдяки використанню таких іграшок фахівці стимулюють сенсорну систему та дрібну моторику у дітей. Крім пасивних, пасивно-активних та активних рухів, наші фахівці, для збільшення амплітуди рухів у суглобах, використовують методи постізометричної релаксації (ПІР) та ПНФ-терапію. 

фото хлопичка який проходить фізичну реабілтацію
фото дывчинка на фізичній реабілтації

Для підвищення м’язової сили у дітей фахівцям необхідно також мотивувати дитину іграшками, так як вся дитяча реабілітація у нашому Центрі відбувається в ігровій формі. Використовується спеціальне обладнання: клітина; бігова доріжка; шведська стінка; м’які куби, клини та валики для правильного позиціонування під час виконання фізичних вправ; степпер; сходи тощо. 

Для покращення рівноваги, фахівці зазвичай використовують хитке обладнання, наприклад: м’які мати; балансири типу BOSU; батути; м’які куби, клини та валики. Також використовують вправи на переступання через перешкоди, для котрих фахівцям допомагають паралельні бруси; конуси із гімнастичними палицями та інше обладнання. Якщо дітям важко робити все самостійно без підтримки або є великий страх зробити “перші кроки” для розвитку рівноваги, то фахівці і тут знайшли вихід: дітям будують смуги перешкод таким чином, щоб можна було використати для легкої опори або підтримки - хитку опору для рук, а саме використовують гумки, мотузки різної пружності, розтягу тощо. 

Для покращення координації та пропріорецепції, фахівці зазвичай використовують складно координаційні вправи, наприклад: стояння на BOSU (хитка опора) + кидання та ловіння м’ячів; дотягування і збирання іграшок у клітині, стоячи на одній нозі; присідання із заплющеними очима, стоячи на BOSU. Тобто потрібно надавати дітям двоетапну інструкцію (робити дві або більше вправ одночасно). Для менш функціональних дітей використовують різноманітні гойдалки. У цьому фізичним терапевтам допомагає багатофункціональна клітина із підвісною системою UGUL. 

Для збільшення витривалості до фізичного навантаження спеціалісти нашого Центру зазвичай використовують кардіотренажери, такі як: бігова доріжка, сходи, степпер та батут; також інтенсивне фізичне навантаження, в ролі якого виступають тягарці та обтяжуючий жилет. Також може використовуватись багатофункціональна клітина із системою ременів та тягарців.

дитина з ДЦП